Prefabrykaty gipsowe do suchej zabudowy
Właściwości płyty gipsowo-kartonowej są powszechnie znane i doceniane. Inwestorzy wykorzystują ten materiał przede wszystkim do zabudowy wszelkiego typu elementów we wnętrzach – np. kable, rury, wanny, kominki, kolumny i wiele innych. Płyty GK są idealne również do tworzenia półek i sufitów podwieszanych. Ich montaż nie jest jednak najłatwiejszą rzeczą, zwłaszcza jeśli obudowa ma trudny, nietypowy kształt.
Gotowe elementy z płyty GK – co zyskuje projektant?
Nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji materiałów budowlanych pozwoliły firmie FormGips stworzyć innowacyjne prefabrykaty z płyt gipsowo-kartonowych do suchej zabudowy. Gotowe formatki z płyt gipsowo-kartonowych pozwalają na projektowanie bez jakichkolwiek ograniczeń. Są to gotowe elementy, które skleja się w miejscach łączenia, a następnie montuje w wybranym miejscu. Gotowe kształtki z płyt GK pozwalają na uzyskanie dowolnie wygiętej formy, którą można zabudować niemal każdy element w pomieszczeniu. Dzięki produktowi firmy FormGips możliwa jest realizacja nawet najbardziej nietypowych zleceń, w których wykończenia i obudowy mają skomplikowane kształty, np. sufity podwieszane o formie łuku.
Wybór gotowych formatek skraca czas przygotowania projektu i kosztorysu. Architekt wykonuje mniej obliczeń, ponieważ otrzymuje gotowy produkt wykonany na jego zlecenie – według podanych przez niego wymiarów. Prefabrykat to rozwiązanie, które posiada mniej detali i materiałów konstrukcyjnych do zaprojektowania. W przypadku kształtów nietypowych – łatwiej je umieścić w projekcie.
Gotowe elementy z płyty GK – co zyskuje wykonawca?
Gotowe kształtki są ogromnym ułatwieniem dla ekip wykańczających wnętrze. Wykonawca otrzymuje gotowy element, który należy tylko zamontować. Nie musi samodzielnie wycinać elementów z płyty GK, dopasowywać do siebie i uważnie montować, aby stworzyć harmonijną całość. Teraz otrzymuje od producenta gotowe formy do zainstalowania.
Montaż odbywa się bez wtapiania i szpachlowania narożników. Ta żmudna procedura wymaga niezwykłego skupienia i precyzji wykonania. Dodatkowo, ze względu na czas schnięcia warstwy szpachli, może znacznie wydłużyć prace remontowe. Gotowe formatki z płyt GK Formgips przykręca się do odpowiedniej konstrukcji, a następnie nanosi szpachlę tylko na wkręty i w miejsca łączenia płyt. Skrócony zostaje dzięki temu czas montażu, a wykonawca oddaje klientowi solidnie wykonaną instalację o równej i gładkiej powierzchni.
Gotowe elementy pozwalają wykonawcy uniknąć pomyłek i błędów w wykonaniu. Metoda tradycyjna, w której używane są kątowniki aluminiowe powoduje często różnego typu deformacje i zniekształcenia powierzchni, a tym samym problem z odbiorem wykonanej instalacji.
Znacznie wygodniejszy jest także transport. Ekipa nie musi wnosić całych płyt na miejsce remontu – jak to ma miejsce w przypadku obudowy tradycyjnej. Wybierając gotowe elementy FormGips pracownik wnosi tylko jeden prefabrykat, który z łatwością mieści się w windzie czy na klatce schodowej.
Gotowe elementy z płyty GK – co zyskuje inwestor?
Klejone formatki z płyt GK są znacznie trwalsze i mocniejsze od tych z aluminiowymi kątownikami. Gdy dojdzie do uszkodzenia – można je łatwo naprawić, bez konieczności wymiany całego elementu. W przypadku uszkodzenia obudowy, która wzmocniona jest narożnikiem z aluminium należy wymienić go na nowy, ponieważ w trakcie uderzenia zarysowuje się on na całej długości i traci swoją wytrzymałość.
Dla inwestora wybór gotowych elementów z płyt GK to wysoka jakość otrzymywanego produktu i precyzja wykonania. Klient odbiera od ekipy remontowej idealnie wykonaną zabudowę, która nie wymaga żadnych dodatkowych poprawek. Czas realizacji zlecenia jest krótki, ponieważ prosty montaż kształtek odbywa się bez czasochłonnego wtapiania i szpachlowania narożników.
Inwestor widzi różnicę pomiędzy gotowymi elementami a elementami wykonywanymi w sposób tradycyjny przede wszystkim w kosztach całkowitych. W trakcie prac zużywana jest mniejsza ilość materiału. Jednocześnie skrócony zostaje czas wykonania pracy przez budowlańców – szczególnie w przypadku trudnych kształtów i form.